19 stycznia 2012

Deweloperzy oddali do użytkowania o 40% więcej mieszkań

Rok 2011 dla budownictwa mieszkaniowego był niewiele lepszy niż 2010. Pod koniec roku szczególnie mocno przyspieszyli deweloperzy. O 40% wzrosła liczba mieszkań oddawanych przez nich do użytkowania. Duży progres widoczny był także w liczbie rozpoczynanych budów i liczbie uzyskiwanych pozwoleń.

Bilans budownictwa mieszkaniowego w 2011 roku był pozytywny. Dziś GUS podał dane o ostatnim miesiącu zeszłego roku. Łącznie w 2011 roku wydane zostały pozwolenia na budowę 184,1 tys. mieszkań. Jest to wynik o 5,2% lepszy niż w 2010 roku. Więcej było też rozpoczynanych budów – 162,2 tys., czyli o 2,6% więcej niż rok wcześniej. Spadek widoczny był w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. W 2011 roku powstało ich 131,7 tys. czyli o 3% mniej niż rok wcześniej.

Tegoroczny grudzień był lepszy

Dane GUS o budownictwie mieszkaniowym za sam grudzień mają jeszcze bardziej pozytywny wydźwięk. Względem analogicznego okresu przed rokiem polepszyły się wyniki we wszystkich obszarach – liczby mieszkań oddawanych do użytkowania (o 24,5%), liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 13,3%) oraz liczby mieszkań, na których budowę zostały wydane pozwolenia (o 10,5%).

W tych kategoriach wysoką dynamikę prezentuje sektor reprezentowany przez deweloperów. Nie szczędzą oni nakładów na nowe projekty, ale też po okresowym przestoju oddają do użytkowania coraz więcej mieszkań. Deweloperzy oddali w grudniu do użytkowania o 39,5% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Duży progres jest też widoczny w liczbie mieszkań, na których budowę uzyskali pozwolenia (25%), a skromniejszy w obszarze rozpoczynanych budów (o 9,7%).