16 marca 2012

Deweloperzy zbudowali przeszło dwukrotnie więcej mieszkań

Luty obfitował w pozytywne dane o budownictwie mieszkaniowym. Względem analogicznego okresu przed rokiem poprawiły się wyniki we wszystkich badanych przez GUS obszarach. Nawet na takim tle wyróżniali się deweloperzy, którzy nie tylko rozpoczynają nowe budowy, ale też oddali do użytkowania o 108,7% więcej mieszkań niż w lutym 2011 roku.

Kolejny miesiąc przyniósł dobre dane dla budownictwa mieszkaniowego – wynika z opublikowanych dziś danych GUS. Względem analogicznego okresu przed rokiem w lutym wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytkowania, liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczba mieszkań, na których budowę zostały wydane pozwolenia. W drugim miesiącu roku były one odpowiednio o 50,3%, 4,7% oraz 31,5% wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jest to już więc trzeci miesiąc z rzędu, w którym GUS odnotował dynamiczny rozwój we wszystkich badanych obszarach budownictwa mieszkaniowego.

Deweloperzy wrzucają kolejny bieg

Na tak zarysowanym tle i tak pozytywnie wyróżniają się firmy budujące mieszkania. Dwucyfrową dynamikę widać w obszarach świadczących o dalszym rozwoju skali prowadzonej przez deweloperów działalności. Jeszcze lepsze wyniki, po okresowym przestoju, widać też w liczbie mieszkań, których budowa się zakończyła. Deweloperzy oddali w lutym do użytkowania aż o 108,7% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Progres w liczbie mieszkań, na których budowę uzyskali pozwolenia wyniósł 69,7%, a w obszarze rozpoczynanych budów o 42,7%.


Szerokim strumieniem płyną klucze do nowych mieszkań

W lutym liczba mieszkań oddanych do użytkowania (12,1 tys. sztuk) była wyższa niż przed miesiącem (o 4,1%), jak i względem analogicznego okresu przed rokiem (aż o 50,3%). Cieszyć może też fakt, że lutowy wynik jest lepszy niż średnia z ostatnich 12 miesięcy, kiedy to oddawano do użytkowania przeciętnie 11,3 tys. mieszkań.

Nie do przecenienia, na poprawę wyników w omawianym obszarze, jest też wynik deweloperów. Zgodnie z danymi GUS w lutym oddali oni do użytkowania 4,6 tys. lokali, czyli o 108,7% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wynik ten wpisuje się w widoczny od kilku miesięcy trend. Jest to wynik kończących się budów, których rozpoczęcie przypada na pierwszą falę pokryzysowego ożywienia.


… place budów wyrastają jak grzyby po deszczu

Choć początek roku nie jest popularnym okresem dla rozpoczynania nowych budów, to pozytywne dynamiki widoczne są także od miesięcy w tym obszarze. W lutym było ich o 4,7% więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 7,8 tys. nowo rozpoczętych lokali.

W drugim miesiącu roku motorem napędowym w tej kategorii byli głównie deweloperzy. Co prawda w przypadku budownictwa zakładowego, komunalnego i społeczno-czynszowego zanotowana została 119-proc. dynamikę wzrostu, ale udział tego sektora w całym segmencie mieszkaniowym jest śladowy. W lutym rozpoczęto w nim budowę zaledwie 184 mieszkań. W przypadku inwestorów indywidualnych było to 2987, a deweloperów 4610. W przypadku tych ostatnich względem drugiego miesiąca 2011 roku widoczny był ponadto wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie 142,7%. Duży spadek aktywności zanotowany został natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy w lutym 2012 roku zaczęli budowę 24,9% mniejszej liczby mieszkań niż rok wcześniej.

… a i pozwoleń coraz więcej

Spory wzrost widoczny jest także w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia. Jest to miara o najbardziej prognostycznym charakterze z poruszanych przez GUS w dzisiejszej publikacji. Wydane pozwolenia nie muszą bowiem przełożyć się na faktycznie rozpoczęte budowy, a tym bardziej na powstanie nowych nieruchomości. Pozwoleń wydano w lutym o 31,5% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W sumie było ich w drugim miesiącu 2012 roku 13,5 tysięcy. Największą w tej kategorii dynamikę wzrostu notują spółdzielnie. Otrzymały one w lutym 2012 roku pozwolenia na budowę prawie 12 razy większej liczby mieszkań. Niestety jest to jednak miara złudna, ponieważ w sztukach oznacza to jedynie 167 mieszkań, czyli może oznaczać zaledwie jedną inwestycję. Motorem napędowym w tej kategorii są deweloperzy. W lutym otrzymali oni pozwolenia na budowę 7,1 tys. mieszkań. Jest to wynik o 69,7% lepszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rosnąca liczba mieszkań w budowie skłania deweloperów do coraz bardziej zaciekłej walki o klientów. Objawia się to nie tylko w spadających cenach nowych mieszkań, ale też coraz bardziej wyszukanymi promocjami (np. pokoje za darmo, alternatywne źródła finansowania czy sprzedaż mieszkań po obniżonych cenach w systemie grupowym).


Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz