16 marca 2012

Od kwietnia gaz zdrożeje nawet o 10%

Korzystający z gazu do gotowania i ogrzewania mieszkań od kwietnia zapłacą więcej za utrzymanie nieruchomości. URE zatwierdził podwyżki cen tego paliwa. Wyniosą od 7 do nawet 10% w zależności od tego, do czego gaz jest używany. 

Opublikowana dzisiaj decyzja prezesa URE, zatwierdzająca nową taryfę gazową, zakończyła kilkumiesięczny spór pomiędzy regulatorem rynku, a spółką PGNiG o podwyżkę cen gazu. Przypomnijmy, że już w grudniu PGNiG wnioskował o zgodę na podwyżkę nawet o 20%, na co urząd nie wyraził zgody. Ogłoszone taryfy zakładają co prawda wzrost cen przekraczający poziom inflacji, ale dwucyfrowy wzrost odczują tylko ci, którzy gazem ogrzewają domy.

W wywiadzie dla Radia PiN, prezes URE Marek Woszczyk przedstawił skalę podwyżek. W gospodarstwach domowych, w których gaz jest wykorzystywany tylko do gotowania, rachunki wzrosną o 7,2%, w przypadku wykorzystywania gazu również do ogrzewania wody skala podwyżek nie powinna przekroczyć 9,4%. Decyzję URE najbardziej odczują osoby ogrzewające domy – w ich przypadku podwyżka opłat przekroczy 10%.
Nowe taryfy mogą wejść w życie od początku kwietnia, co oznacza że gospodarstwa domowe wykorzystujące gaz również do ogrzewania mają szansę zakończyć sezon grzewczy przed wejściem w życie podwyżek – co powinno ograniczyć wzrost kosztów utrzymania domów w 2012 roku. Z pewnymi nadziejami można wiązać ponadto toczący się przed sądem arbitrażowym spór między PGNiG a Gazpromem dotyczący cen gazu. Wyrok sądu arbitrażowego jest wiążący dla obu stron, a w sytuacji gdyby polska spółka wygrała proces mogłaby dodatkowo liczyć na zwrot nadpłaty za okres od momentu wytoczenia arbitrażu. PGNiG wygrałoby proces, URE mogłoby zażądać obniżki cen gazu dla końcowych użytkowników.

Nawet o 10 zł drożej co miesiąc

Określenie wpływu podwyżek opłat za gaz na utrzymanie mieszkania i domu w tym roku jest dość trudne. Podwyżka wchodzi bowiem w życie po zakończeniu sezonu grzewczego. Jeśli jednak przyjąć udział kosztów gazu w kosztach utrzymania nieruchomości na poziomie 12% (dane GUS) i koszt utrzymania nieruchomości na poziomie 218,4 zł na osobę (szacunek Home Broker za luty 2012), to przeciętny koszt paliwa gazowego na osobę w gospodarstwie domowym przed podwyżką wynosił ok. 26,2 zł. Dla czteroosobowego gospodarstwa domowego oznacza to miesięczny rachunek w wysokości około 105 zł. Podwyżka o 7-10% będzie oznaczała wzrost kosztów utrzymania nieruchomości o ok 8-11 zł miesięcznie. Zgodnie z komunikatem URE o tyle więcej mają zapłacić za gaz odbiorcy, którzy wykorzystują go do gotowania i ogrzewania wody (dokładnie podwyżka ma wynieść niespełna 9 zł). W przypadku odbiorców, którzy gazem ogrzewają wody, rachunki co miesiąc będą większe średnio o ponad 35 zł.

Arkadiusz Rojek
Home Broker

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz