20 lutego 2014

Stabilne ceny nieruchomości

Siódmy miesiąc z rzędu transakcyjne ceny mieszkań w Polsce utrzymują się na stabilnym poziomie – wynika z danych Home Broker i Open Finance. Wzrost o ponad 10 proc. w ujęciu rok do roku to efekt niskiej bazy z przełomu lat 2012 i 2013.

Od maja ubiegłego roku Indeks Cen Transakcyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie, wahając się w przedziale 800-820 punktów. Najnowsze notowanie wskaźnika (obejmujące transakcje dokonane przez klientów Home Broker i Open Finance w okresie listopad 2013 r. – styczeń 2014 r.) to 817,75 pkt, o 0,04 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 10,1 proc. więcej niż rok temu. Ta ostatnia wartość to statystyczny efekt dołka cenowego z przełomu lat 2012 i 2013 związanego m.in. z wygaszaniem programu Rodzina na Swoim. W skali kraju ceny nieruchomości są stabilne, ale warto zauważyć, że w poszczególnych miastach się zmieniają. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrost cen o 5-7 proc. zanotowaliśmy w Bydgoszczy i Katowicach, a spadek o 3-5 proc. w Gdańsku, Lublinie i Toruniu.

Indeks Cen Transakcyjnych
Źródło: Open Finance, Home Broker
 
Od poprzedniego notowania Indeksu największy wzrost cen mieszkań zanotowaliśmy w Toruniu, gdzie w ciągu miesiąca ceny zwiększyły się o 4,1 proc. Miesiąc wcześniej spadły jednak o prawie 5 proc., a rok do roku są niższe o 4,9 proc. Mniejszy wzrost, o 2,5-3 proc. w ciągu miesiąca zaobserwowaliśmy w Białymstoku i Bydgoszczy, przy czym w tym drugim mieście był to czwarty z rzędu dodatni wynik w ujęciu miesięcznym.

W ciągu ostatniego miesiąca najmocniej ceny spadły w Katowicach (o 5,2 proc.), jednak kilka miesięcy temu notowaliśmy tam wzrost o 11,2 proc., a w skali roku ceny są na plusie 6,9 proc. W skali miesiąca kilkuprocentową podwyżkę zaobserwowaliśmy w Gdańsku, Gdyni, Lublinie i Łodzi. W pozostałych miastach miesięczna zmiana średnich cen mieszkań nie przekroczyła 1 proc. w górę lub w dół.

Droższe mieszkania w Krakowie
W skali roku ceny najbardziej wzrosły w Krakowie (o 13,3 proc.) i Warszawie (o 9,8 proc.). Podwyżkę o więcej niż 5 proc. zanotowaliśmy jeszcze w Katowicach (o 6,9 proc.) i Lublinie (o 5,8 proc.). Oprócz wymienionego wcześniej Torunia (spadek o 4,9 proc.) ceny spadły jeszcze w Bydgoszczy, choć spadek ten był nieznaczny (o 0,3 proc.).

Zmiana cen transakcyjnych metra kwadratowego mieszkania
w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach