16 kwietnia 2014

Ceny mieszkań w największych polskich miastach

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie spadła poniżej 7 tys. zł, ale w skali kraju ceny nieruchomości są stabilne od maja ubiegłego roku. Jak dotąd wpływ programu Mieszkanie dla Młodych na ceny jest ograniczony.

Już prawie rok trwa stabilizacja cen mieszkań w Polsce – wynika z najnowszego notowania Indeksu Cen Transakcyjnych opracowywanego na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance. Od maja ubiegłego roku notowania indeksu nie wykraczają bardziej niż śladowo poza przedział 800-820 punktów. Najnowszy odczyt tego wskaźnika (obejmujący transakcje dokonane przez klientów Home Broker i Open Finance w okresie styczeń  – marzec 2014 r.) wynosi 799,96 pkt, o 2,3 proc. mniej niż przed miesiącem i o 3,2 proc. więcej niż przed rokiem.
Zgodnie z oczekiwaniami, zakończył się okres dynamicznych wzrostów wskaźnika w ujęciu rocznym, który był statystycznym efektem dołka cenowego z przełomu lat 2012 i 2013 związanego w dużej mierze z wygaszaniem programu Rodzina na Swoim. Notowania wskaźnika zachowują się stabilnie od kilku kwartałów.

Indeks Cen Transakcyjnych

Źródło: Home Broker i Open Finance;
na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów firm.

Ceny rosną w Krakowie i Poznaniu
W skali kraju średnie ceny nie ulegają większym zmianom, ale warto zauważyć, że w poszczególnych miastach się wahają. W skali roku zaobserwowaliśmy m.in. dynamiczne zmiany cen w Gdyni (wzrost o 13,4 proc.), Zielonej Górze (wzrost o 7,2 proc.) i Katowicach (spadek o 6,1 proc.), warto jednak zwrócić uwagę, że są to relatywnie niewielkie rynki nieruchomości. Liczba transakcji w tych miastach jest kilkakrotnie niższa niż w dużych ośrodkach, co oznacza, że jedna duża inwestycja znacząco odbiegająca ceną od średnich jest w stanie wpłynąć na przeciętną cenę na całym rynku.

Z większych miast w ostatnich 12 miesiącach najbardziej ceny zmieniły się w Krakowie i Poznaniu, mniejsze zmiany zaszły zaś w Gdańsku, Lublinie i Wrocławiu. Oprócz wspomnianych już Gdańska i Katowic spadki zanotowano w Toruniu oraz Bydgoszczy.

Nominalnie najwyższe ceny mieszkań są niezmiennie w Warszawie, z ostatniego notowania ICT wynika, że jest to średnio 6966 zł za mkw. – to najniższa wartość od dokładnie roku kiedy to w notowaniu za marzec metr mieszkania w stolicy kosztował 6943 zł. Ponad 6 tys. zł za metr kwadratowy mieszkania trzeba też średnio zapłacić w Krakowie (6285 zł), a w przedziale 5-6 tys. zł znalazły się Gdańsk, Gdynia, Poznań i Wrocław.

Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania
w największych miastach Polski i ich zmiana w czasie