1 kwietnia 2014

Wyższe limity i dopłaty w programie MdM

Od 1 kwietnia br. obowiązują nowe limity cenowe w programie dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych. W większości lokalizacji limity i wysokości dopłat wzrosły. Najwięcej zyskali zainteresowani mieszkaniem w Poznaniu oraz całym woj. wielkopolskim.

5907 zł wynosi od 1 kwietnia br. maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania, jakie można kupić z rządową dopłatą w Poznaniu. To o 302,5 zł (5,4 proc.) więcej niż wcześniej – wynika z analizy Home Broker. Przy średnich cenach na rynku pierwotnym na poziomie ok. 5,5-5,6 tys. zł za mkw. oznacza to, że znalezienie mieszkania w limicie nie powinno stanowić większego problemu.

Jeszcze bardziej niż w Poznaniu wzrosły limity w gminach sąsiadujących z nim oraz na pozostałym obszarze woj. wielkopolskiego. Pod Poznaniem kupić można nieruchomość za maksymalnie 5029,20 zł za mkw. (poprzednio 4639,80 zł), a dalej od miasta za nie więcej niż 4191 zł za metr (poprzednio 3866,50 zł). Zmiana w obu przypadkach wynosi 8,4 proc. i jest najwyższa z ogłoszonych przez BGK.

Limity głównie w górę
W większości lokalizacji limity i wysokości dopłat (wartości te są ze sobą skorelowane, obie pochodzą z wskaźnika przeliczeniowego) wzrosły. Bez zmian pozostały jedynie w woj. zachodniopomorskim bez Szczecina i gmin z nim sąsiadujących oraz w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Z niewielką obniżką limitów muszą pogodzić się szukający mieszkania w całym woj. kujawsko-pomorskim i łódzkim oraz w dolnośląskim, ale bez Wrocławia i gmin z nim sąsiadujących. Solidny spadek zanotowano tylko w woj. lubuskim. W gminach sąsiadujących z Gorzowem Wlkp. i Zieloną Górą limit MdM będzie niższy o 3,2 proc. niż dotąd, a na pozostałym obszarze województwa spadek wynosi 6,7 proc.


Home Broker podpowiada: Skąd biorą się limity cenowe w Mieszkaniu dla Młodych?
Do wyznaczenia limitu wykorzystywane są tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie, publikowane przez wojewodów. Do obliczeń brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika (zmienia się on co pół roku). Limit cenowy w Mieszkaniu dla Młodych jest tą średnią powiększoną o 10 proc.
Wskaźniki są zróżnicowane – inne dla siedzib wojewodów i sejmików samorządowych oraz inne dla pozostałych obszarów danego województwa. Wyjątkiem są gminy bezpośrednio sąsiadujące z miastami wojewódzkimi, gdzie pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z limitu dla stolicy województwa i reszty województwa. Z zastrzeżeniem jednak, że wskaźnik ten nie może być wyższy o więcej niż 20 procent od limitu w pozostałych gminach.


Oprócz Wielkopolski, o ponad 5 proc. wzrosły jeszcze limity w woj. lubelskim (bez Lublina i gmin sąsiadujących z nim), podlaskim (bez Białegostoku i gmin z nim sąsiadujących) oraz w Rzeszowie. Obszary te jak dotąd nie charakteryzowały się dużą dostępnością mieszkań spełniających warunki ustawy o MdM, teraz jest szansa, że sytuacja ta ulegnie choć częściowej poprawie.

W Warszawie najdrożej
W ujęciu nominalnym najwyższe limity (co oznacza jednocześnie najwyższe kwoty dopłat) niezmiennie są w Warszawie. Kwota 6126,90 zł o kilka proc. przewyższa wartość dla Poznania (5 907,00 zł) i o prawie 8 proc. dla Gdańska (5 682,05 zł). Bezdzietny klient kupujący mieszkanie z dopłatami w stolicy o powierzchni 50-75 mkw. będzie mógł dostać 27,8 tys. zł dopłaty. W przypadku beneficjenta z co najmniej jednym dzieckiem kwota ta wyniesie 41,8 tys. zł.

Z gmin sąsiadujących z miastami wojewódzkimi najwyższe limity w II kw. będą pod Gdańskiem (5 171,93 zł), Poznaniem (5 029,20 zł) i Krakowem (4 679,40 zł), a dopiero na czwartym miejscu są miejscowości podwarszawskie (4 457,51 zł), co nie wróży dobrze dostępności programu Mieszkanie dla Młodych tam. Najniższe limity są niezmiennie w województwach świętokrzyskim (3 096,86 zł) i lubelskim (3 190,94 zł), w którym sytuacja i tak się poprawiła, bo wcześniej był to jedyny w Polsce obszar z limitem cenowym poniżej 3 tys. zł za mkw.

Wskaźniki i limity MdM zmieniają się co pół roku 1 kwietnia i 1 października. Wyjątkiem jest woj. pomorskie, gdzie zmiana następuje 1 stycznia i 1 lipca.


Limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Mieszkanie dla Młodych oraz kwoty dopłat dla poszczególnych obszarów

Źródło: obliczenia Home Broker na podst. danych Banku Gospodarstwa Krajowego

Marcin Krasoń, Home Broker, nr tel. 609 980 403, komentarze@homebroker.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz