12 maja 2014

MdM: mniej kredytów w kwietniu

Mimo wzrostu limitów cenowych, liczba wniosków o kredyty w ramach Mieszkania dla Młodych była w kwietniu o jedną czwartą niższa niż w marcu. To efekt m.in. wygaśnięcia początkowego boomu na dopłaty. Mieszkania spełniające warunki nadal są w ofercie deweloperów.

1242 wnioski na kwotę dofinansowania 28,6 mln zł złożono w kwietniu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych – wynika ze skorygowanych danych opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, którym przyjrzał się Home Broker. To o ponad jedną czwartą mniej niż w rekordowym jak dotąd marcu. Przez pierwsze cztery miesiąca BGK zaakceptował 5637 wniosków na kwotę 127,2 mln zł. Pierwotnie opublikowane przez BGK dane były błędne.

Zdecydowana większość dotychczas złożonych wniosków (977 na kwotę 22,5 mln zł) dotyczyła mieszkań, które zostaną oddane w tym roku. Łącznie na 2014 r. zablokowano już 108,9 mln zł, co oznacza, że z puli 600 mln zł wykorzystano jak dotąd 18,15 proc. Nie ma więc ryzyka, że pieniędzy na ten rok zabraknie, do wzięcia jest jeszcze ponad 490 mln złotych. Wprawdzie z miesiąca na miesiąc procentowy udział pieniędzy zablokowanych do wypłacenia w tym roku spada (w marcu było to 81, a w kwietniu 79 proc.), ale należy pamiętać, że każdego miesiąca do końca 2014 roku zostaje mniej czasu, coraz więcej kupuje się więc mieszkań, które oddane zostaną w przyszłym i kolejnych latach.

Liczba i wartość wniosków o kredyty MdM zaakceptowanych przez BGK na poszczególne lata

Źródło: Home Broker na podst. danych Banku Gospodarstwa Krajowego

Czołówka bez zmian
Nie zmienia się to, że najwięcej chętnych na kredyty z dofinansowaniem wkładu własnego jest w woj. pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Średnio co druga złotówka wypłacana w ramach Mieszkania dla Młodych trafia właśnie do jednego z tych trzech województw. Spośród miast najwięcej wniosków składanych jest w Warszawie, gdzie przez pierwsze cztery miesiące było ich 622 na łączną kwotę dopłat 17,1 mln zł. Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że mieszkania spełniające warunki ustawy znaleźć można głównie w peryferyjnych dzielnicach stolicy, ale rynek sam w sobie jest tak duży, że i tak Warszawa góruje nad pozostałymi miastami. Średnia kwota dopłaty w stolicy wynosi 27,5 tys. zł. Z miast wojewódzkich chętnych na dopłaty nie brakuje też w Gdańsku (497 na kwotę 12,8 mln zł) i Poznaniu (306 wniosków na kwotę 7,7 mln zł). Najmniej mieszkań w ramach MdM kupowanych jest w woj. opolskim (59), z czego 48 w samym Opolu.

Kwietniowy spadek popularności programu w kwietniu wynika z jednej strony ze skrócenia tego miesiąca spowodowanego świętami Wielkiejnocy oraz weekendem majowym, z drugiej zaś z wygaśnięcia początkowej popularności dopłat. Wiele osób czekało na wejście ustawy w życie by skorzystać z dopłat, w pierwszym kwartale, chętnych na dopłaty było więc więcej. Wg naszych prognoz, teraz nastąpi pod tym kątem stabilizacja. Doradcy Home Broker nie zaobserwowali zaś uszczuplenia oferty deweloperów jeśli chodzi o mieszkania spełniające warunki ustawy. W Gdańsku, Łodzi, Poznaniu czy Warszawie nadal jest spory wybór mieszkań w ramach MdM.

Maksymalna kwota dopłaty w ramach MdM w poszczególnych miastach wojewódzkich

Marcin Krasoń, Home Broker, komentarze@homebroker.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz