23 grudnia 2014

Rynek mieszkaniowy w Katowicach w 2014 r.

Z danych Home Broker i Open Finance wynika, że za metr kwadratowy lokalu w Katowicach trzeba obecnie przeciętnie zapłacić 4121 zł, aż o 18 proc. więcej niż pół roku temu. Dane Narodowego Banku Polskiego mówią jednak, że w Katowicach występuje duże rozwarstwienie cen pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. W trzecim kwartale 2014 r. mieszkania nowe były (mowa o cenach transakcyjnych) o ponad 40 proc. droższe od tych z drugiej ręki. To efekt z jednej strony relatywnie niskiego standardu mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym, a z drugiej dostępności programu Mieszkanie dla Młodych, który pośrednio doprowadził do wzrostu cen u deweloperów.

Ceny rosną, ale spadają
Na rynku pierwotnym ostatniemu wzrostowi cen transakcyjnych (do 5015 zł za mkw., o ponad 7 proc. rok do roku) towarzyszył jednak spadek cen ofertowych. Największych obniżek doczekali się kupujący mieszkania popularne. Średnia cena ofertowa metra kwadratowego nowego mieszkania o powierzchni do 40 mkw. w ciągu roku spadła o ponad 15 proc. W przypadku mieszkań 40-60 metrowych było to 11 proc. Dla lokali większych od w/w obniżki nie przekraczają kilku procent. A że mniejsze mieszkania stanowią dwie trzecie wszystkich na rynku, to i przeciętny spadek cen ofertowych w Katowicach jest solidny – 9,3 proc. w ciągu roku.

Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania
na rynku pierwotnym i wtórnym w Katowicach w III kw. 2014 r.


Źródło: Narodowy Bank Polski: Rynek nieruchomości w Katowicach
oraz w niektórych miastach aglomeracji śląskiej – III kwartał 2014 roku.

Spore znaczenie dla rynku pierwotnego miało pojawienie się programu rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych. Program oferuje dofinansowanie młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie, pod warunkiem, że pochodzi ono z rynku pierwotnego. Wg NBP w trzecim kwartale 2014 r. w Katowicach sprzedano na rynku pierwotnym prawie trzykrotnie więcej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Deweloperzy chcąc zaspokoić rosnący popyt zwiększyli swoją aktywność i w ciągu roku liczba mieszkań dostępnych w ofercie w Katowicach wzrosła dwukrotnie. Co ciekawe, wzrostowi liczby transakcji na katowickim rynku pierwotnym nie towarzyszył spadek na rynku wtórnym. Wynika z tego, że program MdM zadziałał pozytywnie ogólnie na rynek mieszkaniowy, a nie tylko branżę deweloperską.

Gdzie szukać dopłat w Katowicach
W Katowicach mieszkań deweloperskich w cenie poniżej 4,7 tys. zł za mkw. (do końca marca limit cenowy MdM w tym mieście to 4 712,95 zł) szukać można m.in. w takich dzielnicach jak Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec i Dąb. Jest tam spory wybór mieszkań w różnych metrażach, a ceny większości nie przekraczają 4,5 tys. zł za mkw. Nie brakuje nawet inwestycji, gdzie ceny to 4,1-4,5 tys. zł za mkw. Deweloperzy świadomi tego, że rządowe dopłaty i tak „przyprowadzą” im klientów, mogą chcieć zwiększyć swoje zyski, stąd istnieje ryzyko dalszych podwyżek w tańszych inwestycjach. W ścisłym centrum Katowic o mieszkanie z dopłatami jest trudno, bo ceny w najatrakcyjniejszych lokalizacjach są wyższe od limitu. Znaleźć można ewentualnie pojedyncze mieszkania, które z pewnych względów mają niższe ceny (są nieustawne, mają ograniczony dostęp do światła itd.).

Małe i średnie mieszkania są w cenie
Na rynku wtórnym największą popularnością także cieszą się mieszkania niewielkie. Te o powierzchni 40-60 mkw. to 46 proc. sprzedanych w Katowicach w ostatnim roku. Po zsumowaniu z jeszcze mniejszymi (40 mkw. i mniejsze) mamy już trzy czwarte transakcji. Przeciętna cena transakcyjna metra kwadratowego na katowickim rynku wtórnym w trzecim kwartale 2014 r. wyniosła 3563 zł za mkw., podczas gdy rok temu było to 3254 zł za mkw., co oznacza wzrost o ponad 9 proc. W tym samym czasie przeciętna cena ofertowa zwiększyła się z 3973 do 4027 zł za mkw. (o ponad 1 proc.).

W innych niż Katowice miastach regionu śląsko-dąbrowskiego ceny są oczywiście niższe. W Bytomiu średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym to około 2 tys. zł, przeciętne stawki poniżej 2,5 tys. zł za mkw. są jeszcze w Czeladzi, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach.

Marcin Krasoń, Home Broker, nr tel. 609 980 403, marcin.krason@homebroker.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz