13 października 2015

Toruń: setki mieszkań z rządowymi dopłatami

Toruń w porównaniu z innymi dużymi miastami znajduje się w korzystnej sytuacji jeśli chodzi o możliwość skorzystania z rządowych dopłat do zakupu mieszkania. Mieszkania w ofercie z dopłatami ma kilku deweloperów, a od września dostępne są również setki mieszkań z rynku wtórnego. – Po wejściu w życie zmian w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM) od września br. do naszej oferty mieszkań deweloperskich dołączyły także mieszkania z rynku wtórnego, dzięki czemu baza mieszkań z dopłatą powiększyła się nam o kolejne 100 ofert – mówi Anna Antonik, kierownik placówki Home Broker w Toruniu.

Na rynku toruńskim nadal króluje zakup mieszkań używanych, ale jeśli ktoś chciałby skorzystać z dopłat, to większy wybór będzie miał wśród ofert deweloperskich. Większość osób, które wybierają pomiędzy starym blokiem i mieszkaniem do remontu, a nowym z 2-letnią gwarancją które mogą sami urządzić, nie ma wątpliwości.  – Dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych nawet osoby, których wcześniej nie było stać na nowe mieszkanie mogą sobie na nie pozwolić, a pieniądze zamiast na remont przeznaczyć na wykończenie – dodaje Anna Antonik.

W Toruniu sprzedają się głównie mieszkania 2-3 pokojowe za ok. 200 tys. zł, gotowe do zamieszkania. W przypadku kawalerek trzeba się liczyć z kwotą od ok. 100 tys. zł za mieszkanie do remontu do 130 tys. zł w dobrym standardzie. Najbardziej pożądanymi dzielnicami wśród osób kupujących mieszkanie z rynku wtórnego są Bydgoskie Przedmieścia, Mokre, Winnica, Stare Miasto oraz Koniuchy. W przypadku mieszkań deweloperskich, topowe lokalizacje to Osiedle Jar, Rudak i Stawki, gdzie są stosunkowo tanie nieruchomości.

Kupujący na rynku toruńskim to głównie małżeństwa, ale i inwestorzy. - Młode małżeństwa poszukują przeważnie mieszkań tanich o przeciętnym lub niskim standardzie, osoby starsze kupują mieszkanie nowe. Inwestorzy skupiają się na lokalizacjach blisko uczelni lub większych mieszkaniach z przeznaczeniem na wynajem – dodaje Anna Antonik z HB. Ceny nowych mieszkań wahają się od 200 tys. zł za mieszkania ok. 40 mkw. do 300 tys. zł za 70 mkw. i większe. Nowe kawalerki można znaleźć już za 150 tys. zł. Przeciętna cena metra kwadratowego nowych mieszkań oscyluje w granicach 5000 zł za mkw. Dla całego rynku, łącznie z mieszkaniami z rynku wtórnego jest to mniej i wynosi 4200 zł. za mkw. Od lat ceny wahają się niewiele , w granicach kilkuset złotych za metr kwadratowy. – Na rynku cały czas można znaleźć okazje, ale trzeba uważać na stan prawny nieruchomości i inne zagrożenia, które są powodem niższej ceny. – ostrzega Anna Antonik z agencji nieruchomości Home Broker.


Źródło: Transakcje przeprowadzone przez klientów Home Broker i Open Finance

Za pośrednictwo sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym oraz udzielenie kredytu mieszkaniowego z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” Home Broker nie pobiera prowizji.

Kalkulator wyliczania dopłat do mieszkań https://lp.homebroker.pl/lp/kalkulator-mdm/

Autor: Jerzy Węglarz

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz