28 grudnia 2016

Co to są mieszkania bezczynszowe?

Mieszkania bezczynszowe funkcjonują jak domy jednorodzinne. Zamiast czynszu i funduszu remontowego, właściciel ponosi comiesięczne koszty opłat za śmieci, media i naprawy.
 

W mieszkaniach bezczynszowych części wspólne są ograniczone do minimum, a właściciele sami ponoszą koszty eksploatacji należących do nich mieszkań, ogródków, podjazdów, klatek schodowych oraz napraw budynku. Na eksploatację i naprawy części wspólnych mogą być ustalane składki, niższe niż standardowy czynsz.

Koszty utrzymania mieszkania bezczynszowego

W standardowych osiedlach mieszkaniowych czynsz, płacony co miesiąc, przeznaczony jest na utrzymanie oraz koszty związane z eksploatacją mieszkań, części wspólnych np. klatek schodowych, zieleni, altan na śmietniki, a także administracji. Ustalany jest też fundusz remontowy na naprawy budynku i części wspólnych.

W mieszkaniach bezczynszowych większość kosztów eksploatacji i obowiązek dbania o budynek, podjazd, zieleń klatkę schodową leży po stronie właściciela. Właściciele mogą jednak uzgodnić wspólnie składki na usługi i remonty dotyczące części wspólnych np. monitoring, odśnieżanie czy konserwację pomieszczeń wspólnych.

Plusy i minusy  mieszkania bezczynszowego

Najważniejszym plusem mieszkań bezczynszowych jest to, że właściciele wiedzą dokładnie na co przeznaczane są pieniądze ze składek, które płacą. Unikają dodatkowych kosztów związanych z zarządcą czy spółdzielnią mieszkaniową. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupno i użytkowanie mieszkania jest tańsze niż standardowego mieszkania, gdzie co miesiąc trzeba płacić czynsz. Sytuacją na którą trzeba zwrócić uwagę planując zakup mieszkania bezczynszowego są stosunki między sąsiadami.

Dobre kontakty sąsiedzkie są niezbędne do użytkowania takiej nieruchomości, ponieważ wszystkie decyzje podejmowane w ramach zagospodarowania budżetu ze składek muszą być podejmowane wspólnie. Każdy głos sprzeciwu przedłuża start danej inwestycji, konserwacji czy remontu budynku. Jeśli mieszkańcy nie uzgodnią funduszu remontowego, to koszt remontu dachu, odświeżenia elewacji, ocieplenia budynku lub inne duże wydatki remontowe trzeba planować samodzielnie, ale będą one współdzielone z sąsiadami.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkania bezczynszowe są dostępne zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Nowe mieszkania mogą być nieco droższe, ale w najbliższej przyszłości prawdopodobnie nie będą generowały wysokich kosztów. Planując zakup mieszkania z rynku wtórnego, które ma kilka-, kilkanaście- lub kilkadziesiąt lat, trzeba wziąć pod uwagę koszt zbliżających się remontów.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz