7 lutego 2017

Zakup pierwszego mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Na pierwsze lokum wybiera się zwykle dwupokojowe mieszkanie w bloku, o metrażu ok. 45 mkw. Warto szukać nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym.


Jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć przed zakupem mieszkania, jest jego pochodzenie – trzeba zastanowić się, czy korzystniejsza będzie nieruchomość z rynku pierwotnego (od dewelopera) czy wtórnego (od poprzedniego właściciela). Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Mieszkania z rynku pierwotnego to nieruchomości zupełnie nowe, a przez pierwsze kilka lat od zakupu są one objęte gwarancją dewelopera. Dodatkowym atutem jest możliwość samodzielnej aranżacji – mieszkanie na rynku pierwotnym kupuje się zwykle w tzw. stanie deweloperskim, czyli bez wykończenia.

Wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych (mówi się o średnim wydatku na poziomie tysiąca złotych za mkw. urządzanego mieszkania). Osoby, które poszukują w pełni wyposażonego i gotowego do zamieszkania apartamentu, powinny zapoznać się z ofertami z rynku wtórnego. Można tam spotkać lokale w świetnych lokalizacjach, w których nie buduje się już nowych osiedli.

Rozkład i metraż mieszkania – o czym warto pamiętać przed zakupem

Wśród osób kupujących pierwsze mieszkanie, największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe lokale w bloku o powierzchni około 45 metrów kwadratowych. Średniej wielkości metraż i osobna sypialnia to komfortowe rozwiązanie dla samodzielnych singli i młodych małżeństw. Pary, które planują powiększenie rodziny, powinny zastanowić się nad jeszcze jednym, dodatkowym pokojem, dla dziecka. Do cech mieszkania pożądanych przez kupujących zalicza się także:

• balkon,
• oddzielną kuchnię (nie aneks kuchenny),
• garaż lub podziemne miejsce parkingowe,
• windę w budynku,
• ogródek przy mieszkaniu na parterze.

Warto sprawdzić również, na które strony świata skierowane są okna w mieszkaniu. Wiele osób doradza, aby wybierać lokale od strony zachodniej i południowej, ponieważ światło dzienne dociera tam także w godzinach popołudniowych.

Formalności przy zakupie mieszkania

Sprawy formalne związane z nabyciem mieszkania to zagadnienie, które chyba najbardziej stresuje osoby kupujące swoje pierwsze lokum. Sprawa wydaje się być skomplikowana zwłaszcza wtedy, kiedy do zakupu potrzebny jest kredyt hipoteczny. Przy poszukiwaniach pierwszego mieszkania warto skorzystać z usług pośrednika, który pomoże nie tylko w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości, ale też podpowie, jak dopełnić wszystkich formalności. Pośrednik może między innymi sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, wykluczyć ewentualne obciążenia, sporządzić umowę przedwstępną, skompletować dokumenty niezbędne do wniosku kredytowego i uczestniczyć przy podpisaniu właściwej umowy zakupu mieszkania. Jeśli klient zdecyduje się na zakup bez pośredników, powinien wykonać następujące czynności:

• ustalić rzeczywistego właściciela nieruchomości (najczęściej poprzez wgląd do aktu notarialnego),
• wyeliminować prawa osób trzecich do nieruchomości (zapisy w Księdze Wieczystej, meldunki, umowy najmu, prawo pierwokupu, postępowanie komornicze),
• doprowadzić do wykreślenia ewentualnej hipoteki przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży,
• sprawdzić, czy grunt, na którym mieści się nieruchomość, nie jest objęty użytkowaniem wieczystym (zamiast prawa własności),
• upewnić się, że w nieruchomości nie jest zarejestrowana działalność gospodarcza,
• sporządzić i podpisać z właścicielem nieruchomości umowę przedwstępną, która ochroni interesy kupującego i umożliwi uzyskanie kredytu hipotecznego.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz